Skip to main content

Batôžková jazda

Album 149 fotografií z Batôžkovej jazdy 2024 si môžete pozrieť či stiahnuť na odkaze nižšie.

Album Batôžková jazda 2024

8. máj 2024 | 12. ročník

Naše združenie je už tradičným organizátorom podujatia s názvom BATÔŽKOVÁ JAZDA, ktoré je určené pre historické automobily a motocykle. Jazda sa koná tradične vždy 8. mája a a jej trasa vedie po cestách stredného Slovenska. Na jazde, ktorá mala pôvodne okružný etapový charakter v dĺžke cca 170 km. sa zúčastňovali posádky na historických vozidlách z celého Slovenska a tiež zo zahraničia.

Podujatie sme zorganizovali prvý raz v roku 2011 ako motojazdu, ale pre narastajúci záujem motoristov sme neskôr do zostavy zaradili aj automobily. Počet účastníkov sa postupne rozrastal a už v roku 2016 sme dosiahli rekordný počet 234 účastníkov na 167 vozidlách, z čoho bolo 92 motocyklov a 75 automobilov.

V rokoch 2020 a 2021 sa z dôvodu obmedzení uložených vládou SR podujatie nekonalo, ale od roku 2022 sme jazdu obnovili, tentoraz už v novom formáte. Z dôvodov zaistenia bezpečnosti na cestách sme znížili  počet vozidiel a etapovú okružnú jazdu sme zmenili na cieľovú, s trasou vedúcou vždy na iné miesto.

Súčasťou jazdy sú aj výstavy historických vozidiel, ktoré vždy prilákajú značný počet divákov všetkých vekových kategórií.

Propozície podujatia:

Podujatie  je  jednodenné, určené len pre  vozidlá  vyrobené  do  roku  1984, ktoré spĺňajú požiadavky pre historické vozidlo a pre jazdcov, ktorí sa odhodlajú počas jedného dňa zdolať nástrahy ciest stredného Slovenska, a zažiť krásy jazdy v okresoch Martin, Prievidza a Žilina. Riaditeľ podujatia má právo udelenia výnimky aj pre novšie vozidlo.

Jazda je usporiadaná ako voľná jazda, každý účastník môže absolvovať trasu na okruhu dlhom približne 110 km. Čas jazdy aj s prestávkou na trase je približne 3,5 hodiny.

Registrácia vozidiel a účastníkov je od 08:00 hod., zaregistrovaní účastníci si zároveň prevezmú príslušné pokyny a výbavu.

Registračným miestom a štartom jazdy je:

  • Parkovisko pred HM Tesco Martin
  • Obchodné centrum Turiec 1, 036 01 Martin

Časový harmonogram a priebeh jazdy:

  • 08:00 – 08:55 – Príchod účastníkov na parkovisko pred HM Tesco Martin a registrácia vozidiel.
  • 09:00 – štart jazdy z Martina – smer Kláštor pod Znievom – Rajecká Lesná (cca 55 km) v Rajeckej Lesnej bude prestávka a voľný program  (cca 1 hod.)
  • 11:30 – štart jazdy z Rajeckej Lesnej – smer Žilina – Martin (cca 57 km)
  • 12:30 – príchod k HM Tesco Martin, výstava vozidiel účastníkov, občerstvenie, tombola, vyhodnotenie a ukončenie podujatia.

Jazda vozidiel
Na jazde sa môžu zúčastniť len vozidlá, ktoré spĺňajú predpisy stanovené pre prevádzku na cestných komunikáciách a sú v správnom technickom a historickom stave. Vozidlá musia mať uzatvorené príslušné poistenie. Jazda prebieha počas plnej premávky, každý jazdec je povinný dodržiavať stanovené pravidlá. Jazdci sa na podujatí zúčastňujú na vlastné riziko, usporiadatelia nenesú zodpovednosť za ich spôsob jazdy.

Účastnícky poplatok:
Vodič vozidla: 25,00 €,  spolujazdec: 10,00 €.

Logistika a ceny:
Pre každé vozidlo bude vydané registračné číslo, mapka trasy, magnetka a samolepka s logom podujatia, občerstvenie a suvenír. Zaregistrovaní účastníci dostanú poukaz na občerstvenie, ktoré  bude poskytnuté v Martine po príjazde vozidiel od 12:30 hod. Zabezpečená bude odťahová služba. Pred záverom podujatia bude udelenie cien a losovanie tomboly.

Upozornenie:
VOZIDLÁ, KTORÉ NESPLNIA STANOVENÉ KRITÉRIÁ, NEBUDÚ NA PODUJATIE PRIJATÉ